Detay

TEDAVİLER
OBEZİTE

Çağın sorunu obezite tüm dünyada sağlık sorunları arasında en ön sıralarda yer almaktadır. Estetik sorunların yanında pek çok hastalığa zemin hazırlayan obezite ülkemizde de hızla artmaktadır. Sık görülmekle birlikte obezite sadece iştahla ilgili bir durum değildir ve sadece az yiyerek kilo verilmez. Çok sıkı diyetler ve değişik ilaçlarla kilo verme girişimleri sonuç vermediği gibi vücutta kalıcı hasara yol açabilir. O yüzden obeziteye bilinçli yaklaşım çok önemlidir.


OBEZİTENİN YOL AÇTIĞI SAĞLIK SORUNLARI :

İnsülin direnci, diabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, kolesterol, metabolik sendrom, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri, eklemlerde kireçlenme, felç, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, astım, nefes darlığı, gebelik komplikasyonları, adet bozuklukları, aşırı kıllanma, deri enfeksiyonları, mantar hastalıkları, ruhsal sorunlar…


OBEZİTE NEDENLERİ :

Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, metabolizma düzensizliği, hormon dengesizlikleri, sindirim bozuklukları, bazı ilaçlar, depresyon, besin alerjileri, psikolojik faktörler (bilinçaltı negatif şartlanma) gibi pek çok sebep sayılabilir. Tedaviden önce kişide bunlardan hangilerinin etkili olduğu araştırılmalı ve ona göre bir tedavi planlanmalıdır.


ÇÖZÜM YOLLARI:

Obezitenin kalıcı çözümü her şeyden önce bilinçli ve sabırlı yaklaşım gerektirir. Kısa vadeli standart uygulamalar faydadan çok zarar verir. Obezite tedavisi kişiye özeldir. Tedavide önce sebebe yönelik araştırma yapılmalı ve uygun tedavi uygulanmalıdır. Besin alerjisi tespit edilirse öncelikli tedavi edilmelidir çünkü besin alerjileri metabolizmayı çok etkiler. Biorezonans yöntemiyle bir yandan besin alerjisi tedavi edilirken diğer yandan yağ ve karbonhidrat metabolizmaları düzenlenip vücudun yağ kaybetmesi sağlanır, hormon dengezisliği varsa düzeltilir. Bu arada akupunkturla hem iştah düzenlenir, hem metabolizma hızı arttırılarak kilo verme kolaylaştırılır. Psikolojik faktörler etkiliyse psikokinezyolojik yöntemlerle aşılır ve sağlıklı kilo verme sağlanır.