Detay

TEDAVİLER
MİGREN

Migren, ataklar halinde gelen bir baş ağrısı türüdür. Ataklar 4 ile 72 saat arasında değişen sürelerde olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Migrende baş ağrısının yanı sıra; bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılık gibi belirtilerde görülür.
 
Migren yalnızca basit bir baş ağrısı değildir; kişinin günlük aktivitelerini engeller, kendisinin ve yakınlarının yaşam kalitesini bozar ve beraberinde başka belirtileri de vardır.
 
Her ne kadar medikal tedavide gelişmeler olsa da, günümüzde uygulanan ilaç tedavisi hala semptomatik düzeydedir. Bu tedavilerin amacı; migreni oluşturan sebebi ortadan kaldırmaktan  ağrıları gidermeye yöneliktir.
 
Akupunktur ve biorezonans ile migrene yaklaşım ise sebebe yöneliktir. Amacı; migren yakınmalarını ortaya çıkaran nedeni bulmak, onu nötralize etmek ve dengelemektir. Sebepler ortadan kalkınca sonuç olan migren ağrısı da kalkar ve bir daha tekrarlamaz.
 
Akupunkturun migrende etkisini kanıtlayan pek çok araştırma vardır. Dünya sağlık örgütünün uzun zaman önce açıkladığı ve tüm dünyada kabul gören gerçek migrende en etkili ve kolay tedavinin akupunktur olduğudur. Migren hastalarının %80 i sadece akupunktur tedavisi ile tamamen iyileşebilir. Maalesef ülkemizde hala bu gerçek yeterince bilinmemekte ve migrenle mücadele için vücuda ağır yan etkileri olan ilaçlar denenmektedir.
 
Akupunkturun tek başına yetersiz kaldığı bazı dirençli hasta gruplarında biorezonansla kombine etmek başarı oranını daha da yukarı taşımaktadır. Bu hastalarda genellikle buğday alerjisi, histamin intoleransı, ağır metal birikimi gibi tetikleyici etkenler bulunmakta ve bunlar biorezonansla rahatlıkla ortadan kaldırılabilmektedir.
 
Migren yakınması olan her insan mutlaka akupunktur ve biorezonans tedavisini denemelidir. Migrenin farklı türleri vardır ve hepsinde bu iki tedavinin kombinasyonu ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.